
Régóta terveztem, hogy meglévő érdekes sörös-borosüvegekből készítsek különböző használati és dísztárgyakat, viszont a vágások pontatlansága mindig visszatartott. A különböző fonal égetéses módszerekkel nem lehet pontos és tiszta vágási felületet elérni. A most következő szerkezetet a neten bogarásztam, mivel kis hazánkban hasonló nem kapható, külföldről rendelni pedig drága és hosszú idő.
A lenti eszköz olcsó és szakértelem nélkül is bárki elkészítheti.
1. lépés: a vázlat
A mérés után kiderült, hogy néhány palacknak a 12cm-es támasz kevés, ezért az elkészítésnél a 17 cm került megvalósításra. Ez elég ahhoz, hogy a kis sörösüvegek és az 1 literes borosüvegek is stabilan álljanak. Az elkészítése nagyon egyszerű. A célom az volt, hogy építsek egy csuklós kart, ami axiális irányban beállítva elég erős ahhoz, hogy a pozíció fenntartása közben nyomja a kést a üvegre.
A fa alap egy szalámi vágó deszka, kb. 14 x 25 cm, vagy bármi hasonló alap tökéletes a projektünkhöz. A fő részek az üvegvágó korong, négy bútorgörgő, egy darab kábelcsatorna és néhány fa léc. A görgők átmérője nem lehet több, mint 4 cm és gumi felületűek legyenek. A fa lécek: egy darab 25 x 4 x 2 cm (hosszúság, magasság, szélesség), egy darab 11 x 4 x 2 cm és körülbelül 25 cm hosszú 1 x 2 cm. A kábelcsatorna 25 cm hosszú és 2 cm széles, levehető takarójú. Szükség lesz még ragasztóra, különböző típusú csavarokra és négy gumitalpra.
3. lépés: az első lyuk
A kép csak illusztráció, a lyukakat természetesen fúrógéppel készítettem, ha van oszlopos fúrónk akkor azzal még pontosabban tudunk dolgozni. Kezdjük a kábelcsatornával, vágjunk a fedélből egy 8 cm-es darabot, majd az alsó kép alapján fúrjunk rá 4 lyukat. A 25 cm-es alj két végére majd befelé 8-8 cm-re kerüljenek furatok.
4. lépés: a sín …
Vágjuk le a két kisebb fadarabot (3 x 2 x 1 cm) majd 7 mm-re a szélétől fúrjunk egy lyukat a hosszabb tengely mentén. A darabokat tegyük egy sima felületre, és jelöljük át a kábelcsatorna fedél furatait. Ezután fúrjuk ki a négy lyukat a csavaroknak.
5. lépés: … és a kar
Vékonyítsuk el a kar végét, hogy befoghassuk a vágófejet. Törekedtem rá, hogy a vágófejet további fúrás nélkül használjam fel. Egy nagy csavarral rögzíthetjük a fába mart horonyban. Később ezt a csavart kicseréltem egy anyás átmenő csavarra, amivel jobban meg tudtam szorítani a vágófejet.
6. lépés: állítsuk össze a vágómechanizmust
Az első elképzelésem az volt, hogy a két kis fadarabot közvetlenül a kábelcsatorna-fedélhez csavarozom. Ez a megoldás nem működött, mert a kar nem volt elég stabil. Ezért egy további lécet szabtam a csatornafedél és a kar közé, hogy stabilizáljam az eszközt.
Miután a lécdarabokat felcsavaroztuk, helyére illeszthetjük a hosszú felfogócsavarokat, ezekkel megjelölhetjük a kar végén a furat helyét.
7. lépés: a gerendák ragasztása
Illeszd a csatornát a helyére, jelöld be a furatok helyét és fúrd ki a lyukakat a ragasztás előtt, de ne csavarozd fel a sínt, csak a ragasztás után.
Helyezd el a táblán a görgőket s jelöld ki a nagyobb léc helyét. Én kétkomponensű ragasztót használtam, mivel gyorsabban köt, de normál faragasztót is lehet használni.
8. lépés: A görgők
Amíg a hosszabb léc ragadására várunk, kifúrhatjuk a lyukakat a görgők rögzítéséhez. Nagyon rövid csavarokat használjunk, hogy ne hatoljanak át a táblán. Az utolsó két furatsor arra szolgál, hogy hosszabb palackok vágásakor áthelyezhessük a görgőket a stabilabb alátámasztáshoz.
9. lépés: a sín és a gumilábak
Szereljük fel a görgőket, csavarozzuk fel a kábelcsatornát és ragasszunk 4 gumilábat a tábla aljára.
11. lépés: A palack ütköző léc
Ragasszuk a rövidebb lécdarabot a tábla szélére, így ütközőként fog szolgálni a palackok vágásánál. Ellenőrizzük, hogy elég magas-e, nagyobb palackok is felfekszenek-e rá. Mivel ez a léc támasztékot is ad a hosszabb léc számára, érdemes összeragasztani vagy összecsavarozni őket.
12. lépés: próbáld ki!
Itt az idő a készülék kipróbálására. Én egy nagyobb boros és egy kisebb sörösüveget választottam.
Sajnos mutatkozott néhány hiba a gyakorlatban:
- mint azt már korábban említettem, a kar csatlakozása nem volt elég erős
- a vágó pengéje nem ért a nagyobb palack falához, először a vágókés tartószerkezete érintette az üveget
- a penge útvonala egy kicsit elcsúszott a kerületen, és kisodródott belőle
13. lépés: problémák megoldása
A problémák megoldása nem nehéz:
- 8 cm-es faléc a kar-szerkezet és a kábelcsatorna fedél közé merevítésnek
- A karon ferde horony vágása
- A penge átmenő csavarral rögzítése, ami nem engedi a pengét elmozdulni.
Ezek a javítások már szerepelnek az előző lépéseknél, de a képet részletesen itt láthatjuk.
14. lépés: mi hiányzik?
Üveg? Igen, igazad van … A végső változat elkészültéig az összes üveget felhasználtam. Az új próbához várni kell míg pár üveg sört elfogyasztok.
15. lépés: megcsináltam !! [UPDATE]
Végül sikerült! Miután a vágófej egyetlen vágással körülkarcolta a kerületet, az üveget egy kis égő felett forgattam fél percig, megálltam tíz másodpercig, majd hideg víz alá tartottam, és hallottam, hogy az üveg elpattan! A vágott éleket egy sima felületre helyezett közepes és finom szemcséjű csiszolópapírral finomítottam.
16. lépés: Az utolsó javítás [UPDATE]
A tökéletes vágás eléréséhez a fa kart egy keményebb U profilú fém karra cseréltem. A kar alatt a sima mozgás eléréséhez a fa részeket legömbölyítettem.
17. lépés: vége?
Ez az új megoldás nagyon jól működik, mivel a lemezen pontosan lehet rögzíteni a vágófejet és nem hajlik, mint a fa. A karcolás során nem táncol a penge, ugyanabba a nyomvonalba érkezel, mint ahonnan elindultál, ami alapvetően fontos a tökéletes vágáshoz.
Mentés